شعله ایران ازبکستان قزاقستان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

شعله: ایران ازبکستان قزاقستان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟ ، جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات

در چند روز اخير، محمدرضا عارف به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته تا نظر او را جهت حضور در انتخابات 1400 جویا شود. او در این دیدار به رییس دولت اصلاحات گفته است که

سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟ ، جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات

جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات/ سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟

عبارات مهم : سیاسی

در چند روز اخير، محمدرضا عارف به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته تا نظر او را جهت حضور در انتخابات 1400 جویا شود. او در این دیدار به رییس دولت اصلاحات گفته است که جهت حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصمم هست.

به گزارش روزنامه قانون ؛ انتخابات آینده ریاست جمهوری از هر وقت دیگری به ما نزدیک تر هست. از هم اکنون که چهار سال تا برگزاری آن وقت باقی هست، گمانه زنی های فراواني راجع به کاندیدای احتمالی گروه های سیاسی در این انتخابات مطرح می شود. ولی بسیاری از تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که وظیفه کاندیدای نهایی گروه های سیاسی بعد از انتخابات مجلس در سال 98 مشخص خواهد شد.

سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟ ، جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات

بر اساس آنچه در رسانه ها آمده است تاکنون نام هایی مانند علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری، پرویز فتاح جهت حضور در انتخابات آينده ریاست جمهوری از جانب طرفداران و فعالان جناح های سیاسی مطرح می شود ولی همه این موارد در حد گمانه زنی هست. ولی یکی از افرادی که تلاش دارد دوباره نام خود را در عرصه سیاسی و انتخاباتی مطرح کند، محمد رضا عارف است.

دیدار عارف با رییس دولت اصلاحات

در چند روز اخير، محمدرضا عارف به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته تا نظر او را جهت حضور در انتخابات 1400 جویا شود. او در این دیدار به رییس دولت اصلاحات گفته است که جهت حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری مصمم است و در این انتخابات حاضر خواهد شد ولی به دنبال حمایت خاتمی از خود جهت بسیج احزاب و نیروهای اصلاح طلب در این انتخابات است.

در چند روز اخير، محمدرضا عارف به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته تا نظر او را جهت حضور در انتخابات 1400 جویا شود. او در این دیدار به رییس دولت اصلاحات گفته است که

عارف در ادامه گفته است که وظیفه من را جهت حضور در انتخابات آینده ریاست جمهوری مشخص کنید تا بتوانم از هم اکنون جهت دور بعد ریاست جمهوری برنامه ریزی کنم. رییس دولت اصلاحات در این دیدار از عارف جهت مشورت و تفکر زیاد وقت خواسته است و نتیجه این عنوان به جلسه دیگری موکول شده است است.

سوداي پاستور با چه كارنامه اي؟

گويي عارف سوداي پاستور را همچنان از دل بيرون نكرده است ولی در طول چهار سال گذشته باعث اعتراض بسیاری از اصلاح طلبان شده است هست. محمدرضا عارف در حالی می خواهد به صحنه انتخابات آینده ریاست جمهوری ورود کند که عملکردش بعد از سال 92 فرياد همفکرانش را در آورده است.

سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟ ، جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات

توهم پیروزی در انتخابات 92

شاید عارف، هیچ گاه در مجامع رسمی یا مستقیم از اصرار اصلاح طلبان به کناره گیری در انتخابات گله نکرده باشد؛ ولی در محافل اصلاح طلبان از فشار آن ها جهت کناره گیری در انتخابات 92 گله کرده هست. علت این امر این است که او خود را پیروز انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 می داند و اعتقاد است در قدرت، کناره گیری کرده هست. او در مصاحبه ای که در خاص نامه نوروزی 94روزنامه اعتماد به چاپ رسید، می گوید: « من سال ۹۲ در شرایطی کنار رفتم که نتیجه نظر سنجی هایی که به دستم رسیده بود، نشان می داد می توانم پیروز شوم .کاری به نظر سازی ها ندارم ولی نظرسنجی ها نشان می داد من پیروز انتخابات بودم و افتخار می کنم راحت از قدرت گذشتم».

رای 8 درصدی و اعلام پیروزی؟

در چند روز اخير، محمدرضا عارف به دیدار رییس دولت اصلاحات رفته تا نظر او را جهت حضور در انتخابات 1400 جویا شود. او در این دیدار به رییس دولت اصلاحات گفته است که

عارف در حالی از پیروزی در انتخابات 92 سخن می گوید که محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب عاملان در رابطه با نتیجه های نظرسنجی ها در سال 92 در مصاحبه با هفته نامه مثلث گفته است : «بنابر اعلام کسانی چون محمدعلی نجفی، طبق نظرسنجی اصلاح طلبان در دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سال 92، عارف فقط 8 درصد رای داشت و به همین خاطر او را مجبور کردند تا به نفع روحانی کنار برود». او در ادامه می گوید: «سخن این بود که به حساب اینکه درگذشته عقلانیت جناب آقای عارف به موفقیت آقای روحانی کمک کرد آیا این گام عقلانی جناب آقای عارف امتیاز، مزیت و یک حق اولویتی جهت آن عزیزان در انتخابات مجلس شورای اسلامی فراهم می کند؟ ما صحبت مان این بود که خیر، آن پدیده و پرونده تمام شد و در پرونده تازه باید از نو و متناسب با اقتضائات دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی کرد».

سابقه اي تامل برانگيز

بر اساس آنچه که اشخاص اصلاح طلب می گویند عارف به علت آراي اندک و از طرفی لزوم حفظ انسجام، از انتخابات کناره گیری کرد ولی هنگامی که این کناره گیری اتفاق افتاد، عارف حتی در بیانیه خود حاضر نشد از روحانی نامی ببرد و در آنجا اعلام کرد که به نفع ملت کشور عزیزمان ایران کناره گیری می کند! علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت نیز در این مورد به روزنامه اعتماد می گوید: «آقاي عارف به سختي كنار رفت و حاضر نشد كه گفت وگويي انجام دهد. حتي حاضر نشد در اعلام انصرافش از آقاي روحاني حمايت كند؛ نمي خواهم كالبدشكافي كنم. مورد نیاز است بگويم حتي واکنش‌ها دكتر عارف نیز در زماني كه انصراف داد، واکنش‌ها تعاملي نبود».

سوداي عارف براي ۱۴۰۰؟ ، جزییات جلسه با رییس دولت اصلاحات

انتقاد از عملکرد عارف در مجلس

پس از پیروزی لیست امید در انتخابات سال 94، محمدرضا عارف سودای ریاست مجلس را در سر داشت و در این بین، این عنوان با مخالفت هایی در درون و بیرون مجلس روبه رو شد. سکوت محمدرضا عارف و عدم فعالیتش در مناسبات مجلس موضوعی بود که با انتقاد زیاد اشخاص اصلاح طلب مواجه بود. در این بین اتفاقاتی از جمله خروج عده ای از فراکسیون امید، شکست در انتخابات هیات رییسه، واگذاری ریاست کمیسیون ها به فراکسیون های رقیب، عملکرد ضعیف در رای اعتماد به وزرا سطح انتقادات را نسبت به عملکرد عارف به عنوان رییس فراکسیون امید بالاتر برد.

جلال جلالی زاده صورت اصلاح طلب و عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، در باره عملکرد عارف در یادداشتی که در هفته نامه صدا منتشر کرد، نوشت:«اگر از افرادی مانند آقای عارف در لیست استفاده شده، زیاد به دليل اعتبار های قبلی و گذشته ایشان بوده هست، وگرنه در مدتی که در مجلس بودند عملکرد قابل قبولی نداشتند. اگرچه او (عارف) انسان شریف و پاک اندیشی است ولی سیاست مدار کارکشته و مجربی نیست. مجلس، منزل سیاست ورزی است نه مدرسه اخلاق. استاد دانشگاه بودن امر پسندیده ای است ولی در منزل ملت، کسی برنده است که سیاسیت ورز باشد و اصول لابی را بداند. نمایندگان مجلس، دانشجوی جزوه نویس نیستند که استاد هر آنچه گفت، آن ها بنویسند و آخر ترم آن را بعد بدهند».

توقع نابجا

هرچند حضور محمدرضا عارف در سیاست، تازه نیست ولی عملکرد او در 8 سال گذشته با انتقادات شدید روبه رو بوده هست. نقد اشخاص فعال در احزاب اصلاح طلب و نمایندگان مجلس نسبت به او باعث می شود تا عارف بیش از پیش مهجور باشد. عارف در حالی از رییس دولت اصلاحات جهت حضور در انتخابات آینده نظرخواهی می کند که او اعتقادی به کار تیمی ندارد. اظهارنظر عارف راجع به روزنامه بهار و اعلام برائت او از این روزنامه، عدم مشورت پذیری در انتخابات 92 و 94 و مسائلی از این دست باعث می شود او حتی آخرین گزینه اصلاح طلبان جهت انتخابات 1400 نيز نباشد. او باید در دو سال باقی مانده، عملکرد خود در مجلس و شورای عالی سیاست گذاری را اصلاح کند تا رابطه اش با بدنه اصلاحات و حامیان این تفکر ترمیم شود. عارف بیش از هرچیز نیاز به مشاوره های خوب جهت بازگشت به مردم دارد. موضوعی که به نظر می رسد او توجهی به آن ندارد.

راهي كه بن بست است

از طرف ديگر، حواشي كه حول فرزند او و غائله«ژن خوب» ايجاد شد جايگاه عارف را از 92 نيز بيشتر كاهش داده است و به نظر او بايد در قامت يك رهبرسياسي به وظايف خود ادامه دهد زيرا كه حضور وي در كسوت هاي اجرايي مي تواند باعث ريزش چشم گير آراي بدنه اجتماعي اصلاحات و در ادامه، نااميدي جامعه مدني شود. اميدواريم آقاي عارف، مصلحت جمعي را به منافع شخصي ترجيح داده و به گونه اي عمل كند كه براي هميشه، پيشينه خوبي از او در اذهان عمومي باقي بماند.

واژه های کلیدی: سیاسی | محمدرضا | انتخابات | اصلاح طلب | ریاست مجلس | اصلاح طلبان | ریاست جمهوری | انتخابات مجلس | انتخابات ریاست جمهوری | انتخابات مجلس شورای اسلامی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs