شعله ایران ازبکستان قزاقستان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

شعله: ایران ازبکستان قزاقستان اخبار ورزشی و نتیجه های مسابقات

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی به‌ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد / مرکز پژوهش های مجلس

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با وجود بروز شوک قیمتی در تمام کالاهای سبد خانوار، تنها یک‌دوازدهم از اثر این شوک، در تورم ماه آتی منعکس می‌شود.

به‌ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد / مرکز پژوهش های مجلس

مرکز پژوهش های مجلس: به ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد

عبارات مهم : صادرات

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با وجود بروز شوک قیمتی در تمام کالاهای سبد خانوار، تنها یک دوازدهم از اثر این شوک، در تورم ماه آتی منعکس می شود.

به گزارش ایرنا از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «تحلیل تحولات اخیر اقتصاد ایران» آورده است : بازار ارزهای خارجی، طلا و سکه، ماشین و در نهایت بازار بورس اوراق بهادار ازجمله مهمترین بازارهایی هستند که در ماه های اخیر دچار التهاب شده است و قیمت ها در این بازارها با شیب زیادی رو به زیاد کردن بوده اند.

به‌ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد / مرکز پژوهش های مجلس

نرخ تورم در خردادماه با تلقی عمومی مردم متفاوت است

این گزارش می افزاید: علاوه بر این بازارها، اخیرا قیمت بعضی کالاها و خدمات مصرفی خانوار مثل گوشت گوسفند، گوشت مرغ، برنج، چای، دارو و … زیاد کردن یافته هست. با این حال نگاهی به روند قیمت تورم اعلام شده است به وسیله بانک مرکزی و مرکز آمار نشان می دهد این قیمت در خردادماه به ترتیب 4.9 و 2.8درصد بوده است که با تلقی عمومی مردم از تورم متفاوت هست.

در گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده است: در توجیه این عنوان باید بیان کرد که این قیمت تورم، میانگین زیاد کردن قیمت کالاها و خدمات سبد خانوار در 12 ماه اخیر بوده است و حتی با وجود بروز شوک قیمتی در تمام کالاهای سبد خانوار، تنها یک دوازدهم از اثر این شوک قیمتی در تورم ماه جاری منعکس می شود، در این مواقع قیمت تورم نقطه به نقطه می تواند تطابق بیشتری با تلقی عمومی از قیمت تورم داشته باشد.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با وجود بروز شوک قیمتی در تمام کالاهای سبد خانوار، تنها یک‌دوازدهم از اثر این شوک، در تورم ماه آتی منعکس می‌شود.

این گزارش می افزاید: بررسی قیمت تورم نقطه به نقطه نشان می دهد این قیمت که در فروردین ماه 1397 برابر 9.7 درصد بوده در خردادماه زیاد کردن یافته هست. این زیاد کردن به خصوص در بعضی زیربخش ها که اتفاقاً تأثیر زیادی بر تلقی عمومی از تورم دارند بسیار قابل توجه هست. جهت مثال شاخص قیمت خوراکی ها و آشامیدنی ها تنها در خردادماه (یک ماه) نسبت به ماه قبل 8/8 درصد رشد داشته هست. بررسی شاخص قیمت تولیدکننده نیز نشان از رشد قابل توجه این شاخص دارد.

روند فزاینده تورم جهت بعضی کالاها در آینده وجود دارد

در این گزارش آمده است : این موارد نشان می دهد هرچند قیمت تورم همچنان در کانال تک رقمی قرار دارد، ولی نگاهی به زیرشاخص های شاخص قیمت تولید کننده و مصرف کننده، نشان از روند فزآینده تورم و خروج از کانال تک رقمی جهت بعضی گروه های کالایی و در نهایت جهت شاخص کل در آینده نزدیک دارد.

به‌ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد / مرکز پژوهش های مجلس

وابستگی به نفت از مهمترین دلایل تحولات اخیر بازار است

گزارش مرکز پژوهش های مرکز تصریح می کند : شوک عدم تأیید و خروج آمریکا از برجام در کنار عوامل زمینه ای مثل حجم بالای نقدینگی، عدم تناسب رشد نقدینگی و قیمت تورم، پرسشها و شکنندگی سیستم بانکی و قیمت های بالای سود بانکی، رشد بالای بدهی های عمومی، وابستگی به نفت، وابستگی تولید به واردات واسطه ای و سرمایه ای، عدم تناسب روابط اقتصادی بین المللی و سیاست خارجی کشور، فساد، ضعف حاکمیت قانون و تنزل سرمایه اجتماعی مهمترین دلایل تحولات اخیر در بازارهای متفاوت هستند.

کاهش همکاری بانک های خارجی با کشور عزیزمان ایران از دلایل تحولات اخیر بازار است

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: با وجود بروز شوک قیمتی در تمام کالاهای سبد خانوار، تنها یک‌دوازدهم از اثر این شوک، در تورم ماه آتی منعکس می‌شود.

گزارش حاضر می افزاید: درواقع موارد فوق از کانال های انتظار زیاد کردن تحریم ها و تکرار تجربه قبلی و تلاش جهت حفظ ارزش دارایی ها ازسوی فعالان اقتصادی، زیاد کردن خروج سرمایه از کشور، زیاد کردن تقاضای سفته بازی ارز و کم کردن همکاری بانک های خارجی با کشور عزیزمان ایران موجب زیاد کردن قیمت ارز و در ادامه زیاد کردن التهاب در سایر بازارهای دارایی شده است اند.

این گزارش همچنین یادآور می شود که: قیمت ارز از کانال های مختلفی می تواند بر تورم اثرگذار باشد که مهمترین آنها زیاد کردن قیمت کالاهای وارداتی مصرفی خانوار و زیاد کردن قیمت کالاهای واسطه ای و در نتیجه زیاد کردن هزینه های تولید است.

به‌ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد / مرکز پژوهش های مجلس

به ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد دارد

برآوردهای مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که: به ازای هر 10 درصد زیاد کردن قیمت ارز، قیمت تورم دو درصد رشد خواهد داشت.

همچنین تحریم های اقتصادی از کانال های کم کردن صادرات نفت، کم کردن صادرات غیرنفتی و محدودیت واردات بر تولید و بخش حقیقی اقتصاد کشور عزیزمان ایران اثرگذار خواهد بود.

برآورد های مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد : در صورت کم کردن 500 هزار بشکه ای صادرات نفت، رشد اقتصادی سال 1397 برابر5.0 درصد و درصورت کم کردن یک میلیون بشکه ای صادرات نفت این رقم به منفی دو درصد خواهد رسید. البته این در شرایطی است که دولت هیچ گونه سیاست فعالی را در برابر شوک های فوق نداشته باشد.

بخش هایی که وابستگی بالایی به واردات دارند در دوران تحریم ها آسیب پذیرترند

بررسی های مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که: بخش هایی که بیشترین آسیب پذیری را در شرایط تحریم و محدودیت واردات دارند عبارتند از: «ساخت وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر»، «ساخت سایر تجهیزات حمل ونقل»، «ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی»، «ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک» و «ساخت منسوجات».

گزارش مرکز پژوهش های مجلس تصریح می کند که: بخش هایی که وابستگی بالایی به واردات دارند، با اعمال تحریم و محدودیت واردات با کم کردن توان تولید بیشتری در اقتصاد مواجه می شوند. در این خصوص آنچه اهمیت می یابد این است که، بخش هایی در اولویت سیاستگذاری قرار گیرند که علاوه بر وابستگی کمتر به واردات، از پیوندهای قویتر با سایر بخش های اقتصادی و لذا توانایی بیشتری در ایجاد تحرک در اقتصاد برخوردار باشند.

بخش هایی که وابستگی کمتری به واردات دارند اولویت سیاستگذاری قرار گیرند

این گزارش همچنین یادآور شده است است که: در صورتی که امکان جایگزینی واردات و تخصیص ارز در شرایط تحریم میسر نباشد، باید بخش هایی در اولویت سیاستگذاری قرار گیرند که دو شاخصه مهم داشته باشند: نخست آنکه وابستگی کمتری به واردات داشته باشند. دوم آنکه از پیوندهای نیرومند و توانایی اوج در ایجاد تحرک در کل اقتصاد برخوردار باشند.

بررسی های مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که: بخش های ساخت محصولات غذایی، کشاورزی، ساختمان، ساخت مبلمان، دباغی و پرداخت چرم، فلزات اساسی، ساخت محصولات چوبی و ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی دارای دو مؤلفه فوق هستند.

سیاستگذاری در بخش مسکن آثار تحریم ها را خنثی می کند

گزارش مرکز پژوهش ها تاکید می کند که: اگر دولت سیاست های مناسبی را بر فعال ساختن بخش های مزبور به خاص بخش مسکن در پیش بگیرد، اثر کم کردن صادرات نفت بر رشد اقتصادی کمتر خواهد بود و کشور می تواند آثار تحریم را خنثی کند.

واژه های کلیدی: صادرات | واردات | اقتصادی | محصولات | وارداتی | تحریم ها | محصولات غذایی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs